Magické miesto, ktoré učarovalo aj Keltom

Späť na články
29. júla 2022

Liptov sa pýši mnohými prvenstvami. Určite medzi ne patrí aj prvý slovenský archeologický park na Slovensku – archeoskanzen Havránok. Predstavte si rozmanité drevené domčeky pod holým nebom s výhľadom na Liptovskú Maru. Očarujúce. Presne tak magické ako celý Liptov.

Aj na Liptove žili Kelti

Archeoskanzen Havránok je najstaršie a najvýznamnejšie archeologické nálezisko na Slovensku, ktoré dokladuje prítomnosť Keltov na Liptove. Archeológovia na tomto mieste uplatňovali takzvanú experimentálnu archeológiu. Nezostali len pri tradičnom odkrytí a zakonzervovaní objektov, ale posunuli sa aj k tvorivým rekonštrukciám a výstavbe replík. Deti určite zaujmú zrekonštruované obytné domy či pec na vypaľovanie keramiky. Obdivovať môžete keramiku, šperky, železné predmety, zvyšky hradieb a pôvodných obydlí. Súčasťou múzea je aj pôvodná veža stredovekého kostola Panny Márie z 12. storočia. 

Ak hľadáte aj nejaký vzrušujúci príbeh, aj na tomto mieste ho nájdete. Pri objavovaní náleziska našli uprostred hradiska jamu vytesanú do skaly a v nej ľudské kosti a lebky zmrzačených ľudí. Boli to pozostatky sídliska z mladšej doby železnej a staršej doby rímskej.  

Počas leta sa v archeoskanzene konajú kultúrne podujatia, ktoré zverejňuje Liptovské múzeum na svojich webových stránkach. Zaujímavým tipom, ktorý odporúča Visit Liptov je zobrať svoje dieťa na dobrodružnú Keltskú výpravu na bicykli. Havránok je otvorený každý deň od mája do októbra (od 8.30 do 18.30). 

Obkladáme kúpeľne, sieťkujeme a namontujeme aj moderný a tichý výťah

Práce v Apartmánoch Bešeň naďalej pokračujú. V júli sme toho stihli naozaj veľa. Dokončili sme všetky práce na sadrokartónových konštrukciách na druhom až štvrtom nadzemnom podlaží. Zároveň finišujeme sadrokartónové práce na prvom nadzemnom podlaží, na ktorom je hotové aj podlahové kúrenie a potery. Obkladáme a dlaždíme kúpelne apartmánov na treťom a štvrtom nadzemnom podlaží.

V posledných dňoch montujeme zatepľovací systém na fasádu budovy. Na jej ploche zároveň dokončujeme armovaciu sieťovinu. Po nej už bude nasledovať len finálna úprava – stierka. Zahájili sme aj práce na spevnených plochách okolo budovy. Najskôr sa pustíme do dažďovej kanalizácie so vsakom a následne osadíme obrubníky a položíme dláždené kryty a zatrávňovacie eko panely.

Do apartmánov Bešeň nainštalujeme moderný a všestranný výťah Schindler 3000, ktorý má nosnosť 625 kg. Komfortne prevezie osem osôb. Navyše má moderný dizajn a veľkým pozitívom je tichá prevádzka.

Vyberte si z ponuky Apartmánov Bešeň

Prezrite si zoznam všetkých ponúkaných apartmánov a vyberte si ten, ktorý bude najviac vyhovovať vám a vašim potrebám.